Головна arrow_forward Новини arrow_forward

Ангіокератоми

Ангіокератоми
keyboard_backspaceНазад 07 лютого 2019

Ангіокератоми - невеликі утворення, зазвичай темного кольору, які складаються з розширених підшкірних дрібних судин і супроводжуються порушеннями процесів ділення та злущування клітин рогового шару. Вони спочатку м'які, а потім грубі на дотик і з'являтися можуть де завгодно. Ангіокератоми часто утворюють скупчення на шкірі навколо пеніса, мошонки, великих статевих губ, пальцях рук і ніг, стегнах і стопах. Їх легко прийняти за висип, герпес або генітальні бородавки.
На сьогоднішній день вченими виділяється кілька основних типів ангіокератом, що відрізняються між собою як клінічною картиною, так і причинами. Головним пусковим фактором вважається ембріональна вада розвитку, іноді - травма. Спадкова природа основного захворювання вперше була визначена для ангіокератом Мібеллі, а пізніше - хвороби Фабрі: порушення структури ферменту альфа-галактозидази, зумовлені генною мутацією, призводять до ряду аномалій, в тому числі й утворення ангіокератом.
Які бувають ангіокератоми?
Основних форм ангіокератом п'ять: Мібеллі, обмежені невіформні, Фабрі, Фордайса і солітарні папульозні.
Ангіокератоми Мібеллі - генетична хвороба, яка вражає переважно дівчаток, і вперше проявляється в 11-13 років. Утворення локалізуються на стопах і долонях. Місцеве охолодження прискорює формування ангіокератом. Цей тип має тенденцію до затвердіння з плином часу.
Обмежені невіформні ангіокератоми виникають при внутрішньоутробних вадах розвитку. Новоутворення помічаються вже у новонароджених, локалізація - стегна, передпліччя, тулуб. Ангіокератоми в цьому випадку поодинокі, тенденцій до росту не відзначається.
Хвороба Фабрі - рідкісна спадкова патологія, пов'язана з порушенням функцій лізосом. Уражаються переважно хлопчики. Новоутворення рожеві, світлі та дрібні. Крім ангіокератом при хворобі Фабрі відзначаються нейропатичні болі, серцеві та ниркові порушення.
При хворобі Фордайса ангіокератоми зудять, утворюються на мошонці, члені, статевих губах, дрібні, 2-5 мм в діаметрі, з гладкою поверхнею, легко кровоточать. Захворювання спадкове.
Солітарні папульозні ангіокератоми - результат патологій ембріонального розвитку плода. Розміри новоутворень значні - до 10 мм, уражається голова, тулуб. Їх колір дуже темний, майже чорний, через що можливий помилковий діагноз - меланома.
Загальні симптоми
Як уже згадувалося вище, ангіокератоми можуть відрізнятися формою, кольором і розміром, але в цілому новоутворення виявляють ряд спільних ознак. Їх дебют - дрібні нерівності до 1 мм у вигляді зубчастого малюнка, схожого на бородавку. Вони мають куполоподібну форму, виявляють тенденцію до групування. Колір - від рожевого до темно-фіолетового або чорного. При локалізації в області геніталій відзначається почервоніння прилеглих тканин.
У більшості випадків ангіокератоми нешкідливі та викликають лише естетичний дискомфорт. Однак іноді вони можуть бути симптомом основного захворювання. Тому необхідно звернутися до лікаря для встановлення точного діагнозу і призначення своєчасного лікування.
Лікування і профілактика
Перед тим як призначити терапію проводять гістологію зразка тканини для того, щоб виключити діагноз меланоми або гемангіоми. При видаленні новоутворень при хворобі Фордайса, солітарних і невіформних ангіокератом рецидивів не виникає. Однак, якщо маємо справу з хворобами Фабрі або Мібеллі, то поява нових судинних патологій на місці вже видалених може мати місце.
Відносно ангіокератом більшості типів прогноз позитивний. Дуже рідко травми судин можуть стати причиною легкої анемії. Виняток - хвороба Фабрі. Якщо дане захворювання не лікувати, то супроводжуюючі проблеми з серцем, нирками і судинами можуть стати причиною смерті.
З огляду на той факт, що точна причина більшості ангіокератом невідома, етіотропної терапії щодо утворень поки не існує. Тільки при хворобі Фабрі застосовуюься ензимозамісні препарати, щоб усунути дефіцит ферменту. Однак така терапія лише попереджає появу нових утворень, а на «старі» не впливає.
Для позбавлення від ангіокератом вдаються до безлічі місцевих процедур. Це: електродесикація і вишкрібання, кріодеструкція і діатермокоагуляція. У салоні краси «Косметик-центр» для цих цілей з успіхом використовується італійський лазер Deka Synehro FT.