Головна arrow_forward Новини arrow_forward

Чорний акантоз

Чорний акантоз
keyboard_backspaceНазад 16 січня 2018

У даній статті мова піде про відносно рідкісний дерматоз, іменований «чорний акантоз». Це явище характеризується потовщенням і потемнінням шкіри в складках тіла. У більшості випадків зачіпаються пахви, пахова область і шия.

Фактори ризику

Чорний акантоз вражає людей будь-якого віку і всіх етнічних груп. Однак частіше зустрічається у пацієнтів зі смаглявою шкірою. Чоловіки і жінки страждають в рівній мірі.

Чорний акантоз не є заразним або особливо небезпечним захворюванням. Проте він представляє собою попереджувальний знак про наявність проблем зі здоров'ям, що вимагають уваги, а можливо і медичної допомоги.

Зазвичай чорний акантоз йде «в ногу» з ожирінням, полікістозом і підвищеним рівнем інсуліну. Рідше це явище може сигналізувати про злоякісні новоутворення внутрішніх органів.

Доброякісна форма чорного акантозу вражає людей у віці до 40 років, може бути генетично обумовленою і пов'язаної з гіпотиреозом, акромегалією, цукровим діабетом 2-го типу, хворобою Кушинга, хворобою Аддісона. (Однак це не пов'язано з гіпертиреозом.)

Найбільш поширеною причиною чорного акантозу є гіперінсулінемія, завдяки якій відбувається аномальний ріст клітин (гіперплазія). Контроль рівня глюкози в крові та дієта нерідко покращують симптоматику.

Чорний акантоз можуть викликати конкретні препарати, такі як протизаплідні таблетки, діетилбестрол, медикаменти з гормонами щитовидної залози, деякі харчові добавки. Слід також мати на увазі, що гормональна терапія, системні кортикостероїди, високі дози нікотинової кислоти та деякі ліки, які використовуються для полегшення побічних ефектів хіміотерапії, також можуть сприяти акантозу. У більшості випадків проблема вирішується, коли припиняється прийом препаратів.

Іноді чорний акантоз говорить про наявність агресивної пухлини. Як правило, злоякісна форма акантозу характеризується раптовим початком і зачіпає пацієнтів старше 40 років. Найбільш часто зустрічаються: аденокарцинома шлунково-кишкового тракту (особливо шлунку і товстої кишки) або матки; рідше: рак легенів, передміхурової залози, грудей або яєчників.

Симптоми чорного акантозу

Зміни шкіри, як правило, розвиваються повільно, іноді протягом декількох місяців або навіть років. З'являються темні плями, які можуть відрізнятися за кольором - від сірого до темно-коричневого. Ділянки характеризуються «оксамитовою» поверхнею в порівнянні з навколишньою шкірою, вони можуть підніматись, утворюючи невеликі хребти (папіломатоз). Пошкоджена ділянка неприємно пахне і свербить.

Як уже згадувалося вище, головним чином акантозом уражаються пахви, пах і задня частина шиї. Відносно рідко шкіра темніє на сосках, повіках, губах, передпліччях.

Діагностика і лікування

Дуже важливо встановити, що саме викликає гіперпігментацію і гіперплазію шкіри. В цілому діагностика чорного акантозу не представляє особливих складнощів, іноді фахівець вирішує взяти невеликий зразок шкіри на біопсію для визначення його гістологічних характеристик.

Терапія чорного акантозу спрямована на регулювання ваги, зміни звичок харчування. Доцільне застосування препаратів, що містять альфа-гідроксикислоти, лосьйонів з саліцилової кислотою, кремів з сечовиною (20%), кортизону, ретиноїдів - для відбілювання уражених ділянок.

Якщо Вас турбує подібна проблема, особливо, якщо ознаки чорного акантозу з'явилися раптово, зверніться негайно до дерматолога чи косметолога салону краси «Косметик-центр».