Головна arrow_forward Новини arrow_forward

Оніхофагія

Оніхофагія
keyboard_backspaceНазад 18 січня 2017

Оніхофагія - нездорова звичка гризти нігті може проявитися у пацієнта в будь-якому віці. Розлад зустрічається у 30% дітей у віці від 7 до 10 років і 45% підлітків. Більшість людей припиняють кусати нігті спонтанно у віці близько 30 років.

Діагностувати оніхофагію непросто через те, що пацієнти часто заперечують або ігнорують наслідки розладу.

Усвідомлення причин, які провокують цю шкідливу звичку, є ключовим аспектом в подоланні розладу. Мотиваційні чинники такі:

1. Ситуація стресу або тривоги. Як правило, людина, будучи в стані неспокою, щоб розрядити напругу, починає гризти нігті. У цих випадках оніхофагія допомагає висловити емоційний заряд. У дитинстві ця звичка виникає, коли дитину не розуміють або є страх втрати батьків.

2. Самоагресія. Деякі дослідники ототожнюють оніхофагію з проявом агресії: боязкі і покірні особи висловлюють гнів, направляючи його всередину, а не назовні. Оніхофагія є в цьому випадку виразом агресивної напруги, як, наприклад, звичка гризти олівець або жувати постійно жувальну гумку.

3. Наслідування інших членів сім'ї. Іноді діти гризуть нігті без будь-яких глибоких психологічних мотивацій, просто наслідуючи своїх батьків.

4. Нудьга. Як не парадоксально, проте, бажання гризти нігті виникає у людей в моменти бездіяльності, коли толком нічим себе зайняти: під час перегляду телевізора, в поїздці, під час сидіння в черзі і т.п. довгих і нудних подій.

Оніхофагія вважається розладом імпульсного управління і в більшості випадків проходить без серйозних наслідків. Однак слід розуміти, що травми нігтьового ложа і кутикули можуть стати вхідними воротами для бактеріальної і вірусної інфекції (оніхомікоз, пароніхія, панарицій і т.д.). Крім того, страждаючі від оніхофагіі пацієнти, можуть занести в ротову порожнину скупчення мікроорганізмів, які раніше перебували під нігтями. (Наприклад, оніхофагія під час герпесу може привести до герпетичного панарицію.)

Не кращим чином оніхофагія впливає і на стан зубів: можливі пошкодження ясен, зношення різців, апікальна резорбція кореня і порушення прикусу.

Нарешті, якщо шкідлива звичка практикується з року в рік, то це серйозно заважає нормальному росту нігтів і може привести до деформації пальцевих фаланг.

З соціальної точки зору, вважається, що побачити руку з погризеними нігтями можна у людини з заниженою самооцінкою, яка любить займатися самокопанням і самокатуванням.

Супутні розлади

Оніхофагія може йти в тандемі з іншими поведінковими розладами, такими як дерматилломанія, дерматофагія, трихотилломанія.

Дерматилломанія - це імпульсний розлад, при якому пацієнт отримує задоволення від видавлювання прищів і розчісуванні шкіри в спробі усунути дрібні нерівності справжніх чи уявних дефектів.

Дерматофагія - розлад, при якому пацієнт об'їдає шкіру навколо нігтів, що призводить до кровотечі.

Трихотилломанія  - звичка виривати (а в деяких випадках обсмоктувати і поїдати) пасма волосся.

Лікування

Найбільш поширеним методом лікування оніхофагіі, дешевим і доступним, є застосування спеціального лаку для нігтів з гірким смаком (типу «Принцеса Некусайка»), який відбиває звичку гризти нігті. Спогад про неприємний смак несвідомо зупиняє пацієнта, коли він підносить руку до рота.

Крім застосування лаку, можна використовувати оклюзивні пов'язки на пальці, рукавички. Регулярний манікюр у хорошого майстра також є відмінним заходом при оніхофагіі. Пацієнту хочеться зберегти руки привабливими. Вітається використання штучних нігтів. Пацієнту можна порадити зайнятися яким-небудь видом спорту, щоб «розрядити» гнів і напругу.

Якщо у Вас є необхідність у відвідуванні майстра манікюру, Ви можете звернутися до фахівців салону краси «Косметік-центр», попередньо записавшись на прийом за телефоном, вказаним на сайті.