Головна arrow_forward Новини arrow_forward

Просянки

Просянки
keyboard_backspaceНазад 30 жовтня 2017

Просянки - так називають крихітні білі точки на поверхні шкіри, які являють собою кісти, наповнені кератином напівтвердої консистенції. Свою назву просянки отримали через вражаючу схожість з насінням цієї трави.

              Слід звернути увагу на той факт, що не всі «білі точки» є просянками, існують ще й білі або закриті комедони. Хоча зовнішній вигляд у двох різних порушень схожий, однак, і причини і способи лікування - різні. Ми зосередимося на просянках.

              Просянки з'являються раптово у вигляді маленьких бульбашок, розмір яких не перевищує 2 мм в діаметрі. Вони рідко ростуть ізольовано, зустрічаються групи, в яких налічується до півсотні кіст.

              Просянки спостерігаються набагато частіше у жінок, особливо на шкірі обличчя або в інших областях, де ростуть короткі, м'які і тонкі волосини. Дані кісти не характерні для якоїсь конкретної вікової групи (як у випадку з акне, типовим розладом статевого дозрівання) - вони можуть з'являтися під час неонатального, підліткового або дорослого життя.

              Причини

              Незважаючи на семимильні кроки сучасної естетичної медицини, причини, що ведуть до появи просянок, до сих пір не з'ясовані остаточно. Експерти висувають безліч гіпотез походження цих кіст.

Одна із таких гіпотез припускає, що до появи просянок веде неадекватна чистка обличчя із застосуванням косметичних засобів, які не підходять пацієнтові (занадто агресивні або занадто оклюзійні). Миття з подразнюючими миючими засобами в значній мірі знежирює шкіру і збіднює гідроліпідну плівку, яка покриває шкіру, сприяє появі просянок.

Спостерігається і певний взаємозв'язок між просянками і закупоркою сальних залоз.

Наявність опіків і рубців (особливо після дермабразії), вплив безперервної інсоляції без застосування відповідного сонцезахисного засобу також сприяє утворенню і розвитку даних кіст.

У дорослих пацієнтів просянки можуть бути якимось чином пов'язаними з серйозними дерматологічними хворобами, перш за все лишаями, порфірією і бульозним епідермолізом. В інших випадках кісти стають побічним ефектом лікування кортикостероїдами або променевої терапії. У той час як в першому випадку просянки мають тенденцію проявлятися в областях атрофії шкіри (викликаних фармакологічної обробкою), у другому випадку вони виникають в місцях радіологічного впливу.

Можливе пояснення розвитку просянок у немовлят полягає в короткочасній кератинізації, викликаній гормональним впливом. Кісти, що виникають в неонатальному віці, на відміну від дорослих, повністю зворотні.

Лікування

Практика показує, що просянки у дітей мають тенденцію регресувати спонтанно, без будь-якого лікування.

У дорослих кератинові кісти регресують рідко. Так як просянки не можуть лопнути, як звичайні прищі, їх можна видалити шляхом виконання мікророзрізу на епідермальному куполі кісти з наступним стисканням вмісту. Таке втручання не складне, проте, проводити його слід в ліцензованих косметичних салонах, наприклад, салоні краси «Косметик-центр», і не вдаватися до самолікування, оскільки це може призвести до інфекційного ураження прилеглих тканин.

В якості альтернативи просянки можна видаляти за допомогою лазера після місцевої анестезії з кремами на основі лідокаїну.

Для підтримки результату пацієнтам рекомендується регулярне застосування кератолітичних кремів (особливо гліколевих і саліцилово-кислотних).

Профілактика

Для запобігання появи просянок рекомендується регулярно робити пілінг шкіри обличчя, використовувати якісні косметичні засоби. Косметика повинна відповідати Вашому типу шкіри (суха, жирна, нормальна, змішана, чутлива і т.п.). У разі сумнівів, доцільно нанести візит фахівця-косметолога «Косметик-центру», який зможе дати вичерпну інформацію, який продукт найбезпечніший і найкраще підійде саме Вам.