Головна arrow_forward Новини arrow_forward

Стопа атлета

Стопа атлета
keyboard_backspaceНазад 16 листопада 2016

Ніхто не сперечатиметься з тим фактом, що займатися спортом - похвально, це - ключ до здоров'я, красивої фігури і т.п., проте, збираючись у фітнес-клуб, потрібно мати на увазі, що старанні заняття фізкультурою можуть принести і певні неприємності. Однією з найвідоміших «пасток» для ніг, причому в будь-якому виді спорту, є епідермофітія стопи, або «стопа атлета».

«Стопа атлета» - заразне захворювання, що викликається групою дерматофітів і відноситься до класу поверхневих мікозів. Як видно з назви, до захворювання схильні, головним чином, спортсмени та завсідники громадських спортивних центрів (басейнів, тренажерних залів, саун). Зараження грибком може бути не тільки прямим - від безпосереднього контакту зі шкірою хворого, але й непрямим, наприклад, при контакті з душовою платформою, якою користувалася людина, що страждає від мікозу.

Епідермофітія стопи є серйозною проблемою світового масштабу і до захворювання більше схильні дорослі, ніж діти, чоловіки, ніж жінки. Мікозом легше заражаються особи з ослабленим імунітетом. СНІД, цукровий діабет, порушення кровообігу можуть сприяти початку епідермофітії. Втім, поряд з цими внутрішніми факторами, є й інші - зовнішні, пов'язані з умовами навколишнього середовища. Мікроорганізми, які викликають мікози, процвітають в теплих і вологих місцях, таких, наприклад, як взуття спортсмена. З цієї причини ризик зараження значно зростає, якщо присутній один або більше з таких факторів:

- генетична схильність до інфекції;

- погана повітропроникність;

- накопичення вологи (волога взуття або шкарпетки);

- звичка ходити босоніж в громадських місцях;

- тісне взуття;

- синтетичні шкарпетки.

Симптоми епідермофітії різноманітні. На ранніх стадіях грибок вражає область між пальцями (зазвичай між третім і четвертим чи четвертим і п'ятим), а потім поширюється по стопі і нігтям з тенденцією до хронічного перебігу.

Характерними ознаками «стопи атлета» є: висип, почервоніння і лущення шкіри, особливо між пальцями і подушечкою стопи, свербіж, тріщини, неприємний запах. Якщо захворювання не лікувати, то до грибкового ураження може приєднатися бактеріальна інфекція.

Лікування

Для лікування «стопи атлета» широко застосовуються антигрибкові засоби місцевого призначення (ламізил, клотримазол, мікатін, ментакса, нафтін). Препарат призначає лікар-дерматолог після огляду і діагностичного зіскрібка епітелію. Серед місцевих народних засобів, які добре себе зарекомендували, слід нагадати про тим'ян, лаванду, прополіс та ехінацею. Всі вони містять активні інгредієнти, що володіють антисептичною, дезинфікуючою і очищуючою дією.

Варто звернути особливу увагу на те, що застосування протигрибкових кремів і мазей, може викликати місцеве подразнення. При їх використанні важливо дотримуватися ряду нехитрих правил:

- область нанесення препарату повинна бути чистою і сухою;

- намагатися не розчісувати уражену область, так як це уповільнює загоєння;

- місцева терапія вимагає досить тривалого часу для зцілення (можливо, кілька місяців) і після повної відсутності симптомів захворювання є сенс продовжувати лікування ще один тиждень.

Якщо терапія місцевими засобами не дає бажаного ефекту, або зона ураження особливо велика, є сенс перейти на пероральне лікування (споранокс, дифлюкан). Однак ці препарати призначаються на короткий проміжок часу, так як у них є ряд побічних ефектів: нудота, блювота, головний біль.

Якщо мікоз зачіпає не тільки шкіру, але й нігті, то уражені нігтьові пластинки видаляються за допомогою аплікацій. Якщо мікозні ураження супроводжується бактеріальною інфекцією, показано призначення антибіотичних препаратів.

Профілактика

Добре відомо, що після лікування епідермофітії, нерідко трапляється рецидив, тому профілактиці захворювання належить першочергова роль. Для цього:

- купуйте взуття з «дихаючого» матеріалу;

- стежте за щоденної гігієною;

- регулярно міняйте шкарпетки і періть їх в гарячій воді;

- не носіть взуття інших людей;

- уникайте тісного взуття;

- в роздягальнях і громадських душових носите гумові тапочки.
При виявленні епідермофітії краще не відвідувати басейни та сауни, щоб не передавати грибкову інфекцію іншим особам.

Якщо у Вас виникли питання або підозри щодо здоров'я Вашої шкіри, не займайтеся самолікуванням, а зверніться до кваліфікованих фахівців «Косметик-центру».