Головна arrow_forward Новини arrow_forward

Веснянки

Веснянки
keyboard_backspaceНазад 25 вересеня 2017

        

               Усім нам знайомі милі «сонячні поцілунки» - веснянки. А що ж це таке з медичної точки зору? Веснянки - невеликі цятки різної інтенсивності кольору (від жовтого, оранжевого до коричневого), які представляють собою гіперхромне забарвлення шкіри.

              Неправильно вважати, що веснянки - шкірне захворювання, оскільки вони не є патологічним наслідком і не викликають будь-якого розладу. Веснянки визначаються швидше як свого роду маскування, яке багатьом людям не подобається і викликає естетичний і психологічний дискомфорт.

              Веснянки зустрічаються з однаковою частотою, як у чоловіків, так і у жінок, особливо серед осіб з рудим волоссям і світлим кольором обличчя. Це рідкісне явище у немовлят, але серед дітей старшого віку - поширене. Іноді веснянки можуть зникати, або навпаки - ставати інтенсивніше, в період статевого дозрівання.

              Веснянки не слід плутати з пігментними плямами неправильної форми темно-бурого кольору, які зустрічаються тільки в областях, що піддаються впливу сонячного світла (обличчя і зона декольте). Чутливі до радіації ці плями помітніші влітку, а взимку вони мають тенденцію зникати або слабшають.

              Причини

              У дерматологічному контексті веснянки представляють собою ділянку епітелію, де меланін продукується понад норму через збільшену кількість меланоцитів в епідермальних базальних шарах шкіри. Словом, це випадок гіперпігментації шкіри, пов'язаний з генетичними факторами. Тому дана форма гіперхромізму є спадковою і передається від батьків дітям.

              Фактори ризику виникнення веснянок можна виявити в гормональному впливі: естроген (жіночий гормон) сприяє клітинному синтезу, що веде до надмірного продукування меланіну. Однак навіть у цьому випадку основну причину веснянок завжди слід шукати в генетичній схильності.

              Необхідно відзначити, що веснянки практично не залежать від сонячного опромінення. Але, незважаючи на це, сонце може сприяти їх акцентуації. Інсоляція може активувати меланоцити, відповідальні за синтез меланіну, які стимулюють збільшення кількості веснянок і інтенсивність їх кольору.

              Місця локалізації

              Зазвичай веснянки з'являються на обличчі, задній частині рук, плечей, тобто в областях, найбільш схильних до впливу сонця. Однак бувають вони і там, куди сонячні промені доступу не мають, а в деяких випадках можуть локалізуватися навіть на слизових оболонках.

              Згодом, при частому та неконтрольованому впливі УФ-випромінювання веснянки здатні піддаватися морфологічним змінам, таким як збільшення розміру, нерівності контуру і поверхні.

              Пов'язані патології

              Як було зазначено вище, веснянки не являють собою якого-небудь захворювання, проте, в деяких випадках вони можуть проявлятися в зв'язку з деякими патологіями або навіть бути симптомом.

              Наприклад, веснянки супроводжують такі захворювання як синдром Піутца-Джегерса або пігментна ксеродермія, панкреатит, нейрофіброматоз.

              Що робити?

              Так, більшість пацієнтів не «люблять» таку свою відмінну рису, як веснянки, і готові зробити що завгодно, щоб позбавиться від неї. (Правда, є і такі люди, які вважають веснянки своєю «родзинкою», та навіть намагаються їх максимізувати.) Сьогоднішня естетична медицина створює безліч успішних методів для усунення цтого типу гіперпігментації шкіри, таких як діатермокоагуляція, дермабразія і мікродермабразія, лазерні технології і т.п.

              Косметичні продукти представлені широким спектром освітлюючи кремів. Серед основних і найбільш відомих депігментуючих агентів слід назвати коєву кислоту, яка дуже ефективна для видалення акне-індукованих веснянок.

У деяких випадках можна пройти курс хімічесіх пілінгів, наприклад, з альфа-гідроксикислотами. Однак перш ніж використовувати будь-який з подібного типу продуктів і методів лікування, завжди краще звернутися до лікаря, наприклад, косметолога салону краси «Косметик-центр», щоб виключити будь-які протипоказання до застосування відбілюючих і депігментуючих агентів.