Головна arrow_forward Новини arrow_forward

Вода та здоров'я шкіри

Вода та здоров'я шкіри
keyboard_backspaceНазад 25 листопада 2015

Стан шкіри грає важливу роль у підтримці загального здоров'я, і ??догляд за нею завжди був пріоритетним, як для жінок, так і для чоловіків в будь-якому історичному періоді. Основна функція шкіри - захист організму від екзогенних факторів та надмірної втрати води. Слід особливо підкреслити, що саме вода - головний чинник, що забезпечує здоров'я шкіри, для якої очищення і зволоження життєво необхідні. Завдяки воді зберігається функціональність рогового шару в хорошому стані, з подальшим поліпшенням загального вигляду шкірних покривів.

Молекули води слідують чітко визначеним шляхом в шкірних шарах: з крові вони досягають дерми, потім, послідовно розподіляючись, доходять до верхніх шарів епідермісу. Наявність природної вологи в нашій шкірі - результат складних біологічних процесів із специфічними функціями, які регулюються на рівні дерми, епідермісу та рогового шару.

Отже, вода, присутня в епідермісі, поступила туди з підлеглої дерми. (Вченими ще до кінця не з'ясований точний механізм, який регулює потік води, що проходить через базальну мембрану.) Повноцінне зволоження епідермісу і рогового шару можливе лише за умови збалансованої подачі молекул води з дерми. Водну плівку, яка захищає епідерміс, зазвичай визначають як «кислотну мантію», посилаючись на її злегка кислий рН. Ця плівка розподіляється практично безперервно по поверхні рогового шару і складається з набору речовин різного походження. Сюди входять в основному продукти секреції екзокринних потових та сальних залоз, поліпептидні агрегати, що надходять від розкладу без'ядерних рогових клітин - корнеоцитів. Завданням цієї суміші ліпофільних водорозчинних речовин є підтримка шкіри в гідратованому стані та її захист.

Поверхня плівки складається з двох частин: перша включає в себе шкірне сало і епідермальні ліпіди, друга - визначається як NMF (натуральний зволожуючий фактор). Останні дані косметичних досліджень показують, що рух води між клітинами в різних шарах епідермісу залежить від конкретних білків - аквапорінів.

Формально саме аквапоріни проводять воду і водорозчинні інгредієнти на поверхню шкіри та відіграють провідну роль у процесі гідробалансу. За відкриття аквапорінів у 2003 році американський біохімік Пітер Агре був удостоєний Нобелівської премії. До цього вважалося, що вода перетинає мембрану, завдяки простій дифузії. Аквапоріни - сімейство мембранних білків, фізіологічні можливості яких виходять далеко за рамки сектора шкіри, так як вони знаходяться в багатьох тканинах організму.
На рівні дерми вода утримується, завдяки присутності в організмі глікозаміногліканів (ГАГ), гідрофільних полімерів, здатних фіксувати великі кількості води на рівні позаклітинного матриксу. Дерма особливо багата водою: вона містить близько 70% всього водопостачання шкіри. У разі системного обезводнення дермальні запаси стають основним джерелом, що покриває дефіцит води. Виснажуватися ці запаси можуть з причини змін якості й кількості шкірних молекул, призначення яких - зв'язувати воду. Приклад - зайва інсоляція, через яку шкірні структури змінені УФ-випромінюванням і втрачають свої здібності.

Слід пам'ятати, що в ході фізичної активності потреба у воді збільшується. Необхідно намагатися «передбачати» почуття спраги, іншими словами, треба пити стільки, щоб не відчувати спраги в процесі діяльності. Коли виникає відчуття спраги, це означає, що вже має місце порогове зневоднення, а це відповідає втраті води приблизно 3% від маси тіла. (Втрати 2% достатньо, щоб визначити зниження продуктивності м'язів.) Якщо втрата води досягає 5-6% від ваги тіла, виникають втома і судоми. Для фізичної активності середньої інтенсивності не довше години, рекомендується споживання від 400 до 600 мл води.

Як дізнатися, чи достатня кількість води я приймаю? Об'єм сечі людського організму за день складає в середньому 1500 мл, а кількість сечовипускань на добу - близько семи. Щоб визначити рівень адекватної гідратації, треба поспостерігати за сечею. Якщо сеча безбарвна або злегка забарвлена ??в світло-жовтий колір - ви п'єте достатньо. Якщо ж рівень гідратації низький, то сеча стає темно-жовтого кольору і випускає сильний запах.

Загальний висновок: щоб шкіра була красивою і пружною, ми зобов'язані забезпечити себе достатньою кількістю рідини, а не сподіватися на чарівні креми та мазі, які, як видно з вищевикладеного, серйозно на наш водний баланс вплинути не можуть.